top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPiotr Wiśniewski

Czym jest dieta DASH i jak może pomóc Ci zachować zdrowie?

Jeśli ostatnio badałeś różne diety, być może natknąłeś się na dietę DASH i ciekawiło Cię, z czym ona się wiąże. Po raz pierwszy wprowadzona w 1997 r. dieta DASH oznacza „podejścia dietetyczne mające na celu powstrzymanie nadciśnienia” (znanego również jako wysokie ciśnienie krwi).


Wysokie ciśnienie krwi dotyczy prawie połowy wszystkich Amerykanów i jest definiowane jako skurczowe ciśnienie krwi większe niż 130 mmHg lub rozkurczowe ciśnienie krwi większe niż 80 mmHg. Nieleczone wysokie ciśnienie krwi może spowodować uszkodzenie wielu narządów w całym ciele i może spowodować zawał serca lub udar.


Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka sposobów na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi. Dieta DASH oferuje świetny, oparty na odżywianiu sposób na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek dramatycznych zmian w spożywanej żywności.


Koncentrując się na obniżeniu ilości spożywanego sodu poprzez zachęcanie ludzi do spożywania pełnowartościowych pokarmów, dieta DASH pomaga ludziom zmniejszyć spożycie czerwonego mięsa i przetworzonej żywności (która zwykle zawiera dużo sodu) oraz zwiększyć spożycie błonnika i bogatej w składniki mineralne żywność, taka jak owoce i warzywa.

Ale czy dieta DASH jest odpowiednia dla każdego? Jak to działa? I czy są jakieś skutki uboczne stosowania tego? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.


Dieta DASH skupia się na zmniejszeniu spożycia czerwonego mięsa i mocno przetworzonej żywności, która jest bogata w sól i cukier, a także na zwiększeniu ilości potasu, magnezu i wapnia. Potas, magnez i wapń to ważne minerały regulujące ciśnienie krwi, ponieważ odgrywają one rolę w rozluźnieniu i skurczeniu naczyń krwionośnych. Oprócz tego potas ma działanie oczyszczające na sód w organizmie.


Recenzja w Journal of the American College of Cardiology pokazuje, że obniżenie poziomu sodu może być korzystne dla osób z nadciśnieniem przed i w pierwszym stadium (wysokie ciśnienie krwi). Badanie wykazało, że dieta DASH może być stosowana jako metoda interwencji w celu obniżenia wysokiego ciśnienia krwi i zapobiegania rozwojowi wtórnych schorzeń u osób z wysokim ciśnieniem krwi.


Zarejestrowany dietetyk, terapeuta żywieniowy i konsultant ds. żywienia, Laura Clark, wyjaśnia główne cechy diety DASH. „To dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, fasolę, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i niskotłuszczowe produkty mleczne” – mówi. „Nacisk w diecie DASH kładzie się na ograniczenie mięsa i przetworzonej żywności, która jest bogatsza w sól i cukier. Połączenie redukcji soli z jedzeniem większej ilości pokarmów, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi i chronić nasze tętnice. W tej diecie nie ma absolutnych niemożliwości – chodzi o uzyskanie lepszej równowagi w stosunku do pokarmów, które okazały się pomocne, i zmniejszenie spożycia soli do poniżej 6 g dziennie”.


Zwiększenie spożycia owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, zgodnie z zaleceniami diety DASH, pomoże zwiększyć spożycie błonnika pokarmowego, co z kolei zapewni poczucie sytości i sytości podczas jedzenia. Często głód i brak satysfakcji powodują, że osoby na diecie rzucają palenie, dlatego ważne jest, aby utrzymać niski głód i wysoką motywację.


Badania nad rolą błonnika w utracie wagi wskazują, że dieta bogata w błonnik może pomóc osobom z otyłością w przestrzeganiu diety niskokalorycznej. Ponieważ otyłość jest często stanem występującym obok wysokiego ciśnienia krwi, zmniejszenie ogólnej masy ciała może być korzystne w leczeniu objawów obu i zmniejszaniu nacisku na układ sercowo-naczyniowy.


Tylko około 1 na 4 dorosłych (24%) z nadciśnieniem ma swój stan pod kontrolą, co jest dość przerażającą liczbą, biorąc pod uwagę liczbę osób , które chorują. Zmiany w diecie, takie jak przestrzeganie diety DASH, mogą pomóc w utrzymaniu stanu pod kontrolą.

Clark wyjaśnia, że ​​dieta DASH ma wiele zastosowań, chociaż zaczęła jako dieta mająca pomóc osobom z nadciśnieniem. „Pierwotnie zaprojektowany w celu obniżenia ciśnienia krwi, ma również inne korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego i wykazano, że zmniejsza ryzyko udaru mózgu, zawału serca i ogólnie poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ponieważ jest bogaty w chroniące serce składniki odżywcze, takie jak błonnik, wapń, potas i magnez”, mówi. „To zdrowy sposób odżywiania odpowiedni dla całej rodziny”.


Zmniejszenie spożycia przetworzonej żywności i wybór większej ilości produktów pełnowartościowych może pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia, ponieważ często wiąże się to z redukcją sodu, tłuszczów nasyconych i cukru w ​​diecie, co może przyczynić się do rozwoju wysokiego ciśnienia krwi lub związanych z tym schorzeń .

15 wyświetleń0 komentarzy
Post: Blog2_Post
bottom of page