top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPiotr Wiśniewski

Dzień Kolejarza
Każdego roku, 25 listopada, polscy kolejarze i pracownicy kolei obchodzą Dzień Kolejarza. To szczególny dzień, który ma swoje korzenie w tradycji i historii kolei w Polsce. Wybrana data nie jest przypadkowa, bowiem przypada w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.


Tradycje święta sięgają XIX wieku, a obchody Dnia Kolejarza pełne są różnorodnych wydarzeń, prezentacji historycznego i nowoczesnego taboru, konkursów oraz momentów awansowania i odznaczeń za wzorowe wykonywanie obowiązków zawodowych.


Historia święta sięga okresu międzywojennego, gdy Dzień Kolejarza Polskiego obchodzono we wrześniu. Choć nie miało ono charakteru centralnego, to często w obchodach uczestniczyli ministrowie komunikacji, a także Kościół Katolicki, który organizował nabożeństwa. Po II wojnie światowej, tradycję utrzymano, jednak datę przeniesiono na drugą niedzielę września.


W 1981 roku, w okresie transformacji społeczno-gospodarczej, NSZZ “Solidarność” Węzła PKP Lublin postanowiła zmienić datę obchodów, ustanawiając 25 listopada oficjalnym Dniem Kolejarza. Pierwsze uroczystości zbiegły się z odsłonięciem Krzyża-Pomnika Doli Kolejarskiej w Lublinie.


Patronką tego wyjątkowego dnia jest św. Katarzyna Aleksandryjska, postać historyczna znana ze swojej nieugiętej postawy w obronie wiary chrześcijańskiej. Jej kult rozprzestrzenił się na cały chrześcijański Wschód, a dzisiaj jest patronką nie tylko kolejarzy, ale również adwokatów, filozofów, młynarzy, literatów i wielu innych zawodów.


Dzień Kolejarza to nie tylko okazja do uczczenia historii kolei, ale również moment refleksji nad rolą i znaczeniem tego zawodu w społeczeństwie. To święto, które łączy pokolenia pracowników kolejowych i przypomina o wartościach związanych z tą ważną dziedziną transportu.

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page