top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPiotr Wiśniewski

Ekstrakt z rzepienia pospolitego może ochraniać skórę, przyspieszać gojenie się ran i wygładzać zmarszczki – twierdzą naukowcy z Korei.

Roślina zawiera też jednak szkodliwe substancje, dlatego należy jeszcze dopracować sposoby jej zastosowania.Owoce rosnącego w różnych miejscach świata i traktowanego często jako chwastrzepienia pospolitego (Xanthium

strumarium) zawierają wyjątkowo dużo przeciwutleniaczy i substancji przeciwzapalnych


"Odkryliśmy, że owoce rzepienia mają potencjał, aby chronić skórę i wspierać w niej produkcję kolagenu" – mówi Eunsu Song z Uniwersytetu Myongji, współautorka badania, które ma być zaprezentowane w czasie organizowanej przez American Society for Biochemistry and Molecular Biology konferencji Discover BMB. -" W tym względzie mogą one być ważnym składnikiem kremów i innych kosmetyków.


Prawdopodobnie będą one wykazywały synergistyczne działanie z innymi aktywnymisubstancjami, takimi jak kwas hialuronowy czy

retinowy, spowalniając starzenie".


Pod każdym względem owoc wykazywał korzystne działanie – kolagen produkowany był bardziej intensywnie, rany goiły się szybciej, a tkanki były chronione przed ultrafioletem.


Jednocześnie jednak autorzy odkrycia przestrzegają, że duże dawki ekstraktu mogą być szkodliwe i potrzebne są dalsze badania aby opracować bezpieczne sposoby wykorzystania rośliny.


Chodzi o zawarty w roślinie toksyczny składnik – karboksyatraktylozyd, który może uszkodzić wątrobę


Pochodzący z południa Europy, Azji Środkowej i Chin rzepień rozprzestrzenił się prawie po całym świecie i często rośnie w podmokłych miejscach, na przykład w przydrożnych rowach czy na brzegach rzek.


W wielu miejscach świata stał się chwastem. W Polsce występuje niezbyt licznie, głównie w cieplejszych rejonach kraju.

32 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page