Francuski pisarz Marcel Achard powiedział: „Ludzie wierzą, że aby osiągnąć sukces, trzeba wstawać wcześnie. Otóż nie – trzeba wstawać w dobrym humorze”

Umieść budzik z dala od łóżka
Skutecznym sposobem na wstanie z łóżka wraz z pierwszym dźwiękiem budzika jest umieszczenie go daleko od posłania. Nie wystarczy, aby to była szafka nocna – ważne jest, abyśmy musieli wstać i podejść do dzwoniącego „natręta”. Spionizowanie ciała to jeden z najtrudniejszych etapów pobudki, a ta prosta metoda pozwala nam dokonać tego szybko i skutecznie.
Ustal konkretne godziny na sen
Warto zaplanować czas snu tak, aby był on wielokrotnością 90 minut – dzięki temu obudzimy się podczas trwania najoptymalniejszej do tego fazy snu. Przykładowo, jeżeli kładziesz się spać o 23.00, ustaw budzik na 6.30. Możesz lepiej wypocząć po 7,5 godzinach snu, niż gdyby miał on trwać dodatkową godzinę, a budzenie następowało w fazie snu głębokiego. Po kilku dniach organizm przyzwyczai się do regularnych godzin snu.
Idź spać wcześniej niż zwykle
Ogólnie, norma dla osób w wieku 26-64 lata waha się w przedziale 7-9 godzin, dla osób starszych (powyżej 65 lat) – 7-8 godzin. Przewlekła niewystarczająca ilość snu skutkuje zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnieniem tętniczym, chorobami sercowo-naczyniowymi, może też być czynnikiem indukującym depresję.
Wypracuj systematyczne kładzenie się spać tak, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość snu. Spróbuj już dzisiaj położyć się wcześniej niż zwykle – to zaprocentuje już rano
Pamiętaj o relaksie przed snem
W celu zapewnienia higieny snu i bezproblemowego zasypiania warto skrócić wieczorną ekspozycję na niekorzystne niebieskie światło, emitowane przez ekrany. Światło takie hamuje wydzielanie melatoniny. Należy zadbać o to, by w sypialni panowały odpowiednia temperatura (około 22°C), wilgotność, zaciemnienie i cisza
Unikaj jedzenia i alkoholu przed snem
Na dwie godziny przed snem należy unikać spożywania pokarmów, w szczególności ciężkostrawnych lub pikantnych. Te ostatnie wpływają na sen szczególnie negatywnie, m.in. poprzez wydłużanie okresu zasypiania i budzenia się. Spożywanie alkoholu tylko pozornie wspomaga sen – pomaga w zasypianiu, ale jest także przyczyną częstego wybudzania się nocą, niejednokrotnie połączonego z następującymi długimi okresami bezsenności.
Comments