top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPiotr Wiśniewski

Krew to najcenniejsze lekarstwo czyli Powiat Dobrych Ludzi.

W Łubiance, Dobrzejewicach, Małej Nieszawce czy Chełmży i innych miejscowościach naszego powiatu w lipcu, sierpniu i we wrześniu w ramach kampanii Powiat Dobrych Ludzi zorganizowanych zostanie 13 zamiejscowych akcji poboru krwi. Po raz trzeci Starostwo Powiatowe we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz społecznikami, którzy promują ruch HDK we wszystkich gminach naszego powiatu, zachęcamy do oddawania krwi w okresie, kiedy jest ona szczególnie istotna.Tegoroczna kampania rozpoczęła się 1 lipca, a ostatnia z 13 zaplanowanych zbiórek odbędzie się 24 września. Dwie poprzednie edycje akcji startowały w czerwcu i finiszowały z końcem sierpnia. W tym roku postanowiono to zmienić, bo coraz więcej mieszkańców wyjeżdża na urlop we wrześniu, a właśnie w sezonie urlopowym krew jest najbardziej potrzebna.


Nasza wakacyjna akcja mobilizuje te osoby, które w ciągu roku nie są systematycznymi krwiodawcami. Mam nadzieję, że ta akcja przyniesie bardzo dobre efekty. Bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom i krwiodawcom, bez Was ta akcja nie miałaby żadnych szans. Wśród osób, które razem z nami pracują na sukces tej kampanii są krwiodawcy z długoletnim stażem, oni są najlepszymi ambasadorami naszych działań - wyjaśnia Starosta Toruński Marek Olszewski.Krew to najcenniejsze lekarstwo i dlatego tak ważne są akcje takie jak Powiat Dobrych Ludzi.


- Bardzo serdecznie dziękuję za tę kampanię. Czas letni jest szczególnie trudny dla chorych, którzy czekają na tę krew. Dlatego tak ważna jest mobilizacja wszystkich, szczególnie tych, którzy zawsze chcieli oddawać krew, ale się na to nie decydowali. W miesiącach letnich większość społeczeństwa myśli raczej o wypoczynku, dlatego musimy bardzo się starać, aby pozyskać tę krew - przekonuje Ewa Bogusławska-Kowalska z toruńskiego oddziału terenowego RCKiK w Bydgoszczy.W pierwszy weekend lipca zorganizowano dwie zbiórki. W sobotę, aż 46 osób oddało krew w Czernikowie. W niedzielę szansę na dołączenie do grona krwiodawców mieli mieszkańcy Grębocina.


- Krew podczas akcji w Grębocinie oddało 41 osób. Zbiórki w Grębocinie organizujemy cyklicznie i mamy już bardzo duże grono stałych krwiodawców. Druga akcja, którą organizuję w ramach kampanii Powiat Dobrych ludzi odbędzie się w Koniczynce w gminie Łysomice. Zachęcam także wszystkich mieszkańców Torunia do oddania krwi na akcjach organizowanych w granicach miasta - zachęca Hanna Tucholska.Także krwiodawcy mieszkający w gminie Wielka Nieszawka będą mogli wziąć udział w naszej kampanii. Akcję tradycyjnie organizuje sołtys Małej Nieszawki Brygida Czapiewska.


- Pobory zaczęłam organizować w 2002 roku w Toruniu. Jednak wiele osób, które przychodziły oddawać krew byli mieszkańcami mojej miejscowości, albo sąsiednich sołectw. W 2010 roku postanowiłam przenieść swoją społeczną działalność na teren gminy i tam promować ruch HDK. Teraz organizuję zbiórki regularnie i cyklicznie - zaznacza Brygida Czapiewska.

Dwukrotnie – w lipcu i we wrześniu – krwiobus zaparkuje w Dobrzejewicach w gminie Obrowo.- Ruch HDK w naszej gminie bardzo się rozwija. Podziękowania należą się przede wszystkim krwiodawcom. To szlachetny gest, dzielimy się tym, co najcenniejsze. Ta krew trafia do ludzi, którzy naprawdę jej potrzebują i jest darem często od obcego człowieka. Nasze grono krwiodawców to już nawet dwa pokolenia – często dzieci towarzyszą rodzicom podczas zbiórek, a kiedy stają się dorosłe same oddają krew - przyznaje Jolanta Sadowska sołtys Dobrzejewic.


Ostatnia akcja w ramach kampanii odbędzie się w Bibliotece, Centrum Kultury w Łubiance - 24 września.


- Na każdej naszej akcji krew oddaje między 40 a 60 osób. Cieszymy się, że osoby, które oddały krew w BCK wracają na kolejny pobór. Jednak zawsze udaje nam się zachęcić także nowe osoby, których do tej pory nie było na żadnej zbiórce krwi - przekonuje Katarzyna Kwiatkowska z BCK w Łubiance.


W kampanii wezmą udział także krwiodawcy mieszkający w gminie Zławieś Wielka, których z roku na rok przybywa.


- W ramach kampanii nasz klub zorganizuje dwie akcje – w Przysieku i w Czarnowie. Naszym poborom będzie towarzyszyć rejestracja do bazy dawców szpiku Fundacji DKMS. Nasz klub istnieje już 27 lat i bardzo się cieszymy, że liczba osób oddających krew na naszych poborach stale się zwiększa - mówił podczas konferencji prasowej Dawid Buliński, prezes klubu HDK PCK przy Urzędzie Gminy Zławieś Wielka.Tradycyjnie akcję promuje spot, w którym wystąpili mieszkańcy naszego powiatu. Film zrealizowany przez Olka Urbańskiego ma przypominać, że każdy z nas może kiedyś potrzebować transfuzji krwi. W produkcji wzięli udział: Ignacy Kamiński przedszkolak z Lubicza Górnego, Kazimierz Lewandowski młody piłkarz z Chełmży, Barbara Lewandowska urzędniczka z Wymysłowa, rodowita dębinianka, Marzena Lewandowska sołtys Ostaszewa oraz znany i ceniony pisarz mieszkający w Złejwsi Małej Robert Małecki.


36 wyświetleń0 komentarzy
Post: Blog2_Post
bottom of page