Tłusty Czwartek to jedno z ruchomych świąt, które zależy od Wielkanocy i może wypaść między 29 stycznia a 4 marca.

Historia
To święto wywodzi się z tradycji pogańskich. W dawnych czasach obchodzono Święto Tłustego Jadła, gdy pojawiały się pierwsze oznaki wiosny. Zajadano się wtedy plackami z ciasta chlebowego, nadziewanymi słoniną, mięsem i ziołami, a nie brakowało też wina i mocniejszych trunków.
Znaczenie tłuszczu
W dawnych czasach tłuszcz w potrawach symbolizował dobrobyt, a kobiety o pełniejszych kształtach były uznawane za atrakcyjniejsze. Dziś podejście do ciała jest inne, ale święto nadal celebruje się obfitość jedzenia.
Tradycje w Polsce
W Polsce Tłusty Czwartek obchodzony jest już od XIII wieku. W Małopolsce obchodzono tzw. Combrowy Czwartek, upamiętniający skąpego wójta z Krakowa. Na Śląsku odbywały się pochody przebierańców, a w Wielkopolsce usługiwanie przy stole zapewniało pomyślność.
Pączki
Pierwsze pączki w Polsce pojawiły się w XVII wieku. Tradycyjny pączek powinien być usmażony na smalcu, oblany lukrem i nadziany konfiturą z róży. Szacuje się, że w Tłusty Czwartek Polacy zjadają około 100 milionów pączków!
Wariacje pączków
Oprócz tradycyjnych pączków z różą, w Polsce można znaleźć pączki z różnymi nadzieniami, jak marmolada, czekolada, kajmak czy bita śmietana. Popularne są też pączki wegańskie i pieczone.

Inne łakocie
W Tłusty Czwartek jada się także faworki (chrusty), róże karnawałowe, donuty oraz lody o smaku pączkowym.
Tłusty Czwartek na świecie
W Stanach Zjednoczonych obchodzi się „pancake Tuesday”, a w Wielkiej Brytanii podaje się naleśniki z owocami i czekoladą. We Francji popularne są naleśniki „Crêpes Suzette”, a we Włoszech słodkie „castagnole”. Hiszpanie jedzą „churrosy”, a Skandynawowie cynamonowe bułeczki „kanelbullar”.

Tłusty Czwartek to święto pełne obfitości i tradycji, które celebruje się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Czy wiedziałeś o wszystkich tych ciekawostkach? 🍩🎉
Comments