top of page
Szukaj

Tysiące osób bez pracy w kujawsko-pomorskim

Zdjęcie autora: Piotr WiśniewskiPiotr Wiśniewski

W styczniu 2025 roku województwo kujawsko-pomorskie odnotowało stopę bezrobocia na poziomie 7,7 proc. Z najnowszego raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu wynika, że sytuacja na rynku pracy pogorszyła się zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak i z rokiem ubiegłym.


fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek województwa ma istotną rolę w kształtowaniu polityki rynku pracy na poziomie regionalnym. Do jego zadań należy m.in. . określanie i koordynowanie regionalnej polityki rynku pracy oraz rozwoju zasobów ludzkich, zgodnie z krajową polityką rynku pracy.


Marszałek przygotowuje i realizuje regionalne plany działań na rzecz zatrudnienia, a także zarządza środkami Funduszu Pracy przeznaczonymi na promocję zatrudnienia, rozwój zasobów ludzkich i aktywizację bezrobotnych.

Marszałek współpracuje również z wojewódzką radą rynku pracy oraz inicjuje i realizuje projekty pilotażowe oraz programy regionalne mające na celu rozwiązanie problemów związanych z bezrobociem.


Jak to wygląda w praktyce?

Na tle Polski, województwo kujawsko-pomorskie wypada dość słabo


Rozkład bezrobocia w regionie

Najlepiej radzą sobie mieszkańcy Bydgoszczy i Torunia, gdzie bezrobocie wynosi odpowiednio 2,5 proc. i 3,4 proc. Niestety, sytuacja w powiecie radziejowskim jest dramatyczna – stopa bezrobocia wyniosła tam aż 15,7 proc.


Porównanie z resztą kraju

Na tle Polski, województwo kujawsko-pomorskie wypada dość słabo. Średnia krajowa to 5,4 proc., co oznacza, że różnica wynosi aż 2,3 punktu procentowego. Tylko cztery inne województwa mają gorsze statystyki: lubelskie (7,8 proc.), świętokrzyskie (8 proc.), warmińsko-mazurskie (9 proc.) oraz podkarpackie (9,1 proc.). Liderem pod względem najniższej stopy bezrobocia jest województwo wielkopolskie z wynikiem 3,3 proc.


Sytuacja w powiatach

W styczniu bezrobocie wzrosło w dwudziestu dwóch powiatach województwa, w jednym pozostało bez zmian. W skali roku stopa bezrobocia spadła w siedmiu powiatach, w dwóch nie uległa zmianie, a w czternastu wzrosła. W osiemnastu powiatach regionu stopa bezrobocia przekraczała średnią wojewódzką.


Najbardziej i najmniej dotknięte bezrobociem powiaty:

  1. Radziejowski: 15,7 proc.

  2. Lipnowski: 14,1 proc.

  3. Włocławski: 13,9 proc.

  4. Chełmiński: 13,2 proc.

  5. Wąbrzeski: 11,8 proc.

  6. Grudziądzki: 11,6 proc.

  7. Inowrocławski i Aleksandrowski: po 11,3 proc.

  8. Tucholski: 11,1 proc.

  9. Golubsko-Dobrzyński: 11 proc.

  10. Nakielski i Sępoleński: po 10,9 proc.

  11. Rypiński: 10,7 proc.

  12. Mogileński: 10,2 proc.


W liczbach bezwzględnych, na koniec stycznia 2025 roku, w regionie było zarejestrowanych dokładnie 58 820 bezrobotnych. Najwięcej w powiecie inowrocławskim – 6230 osób, a najmniej w wąbrzeskim – 1329 osób. W Bydgoszczy i Toruniu było to odpowiednio 3910 i 3114 osób. W powiecie radziejowskim, gdzie bezrobocie było największe, zarejestrowano 2122 bezrobotnych.


Źródło: WUP w Toruniu na podstawie danych GUS

 
 
 

Komentarze


bottom of page