Jedwab naturalny to lekka, chłonna i bardzo elegancka tkanina. Jedwabnictwo to jedna z najstarszych gałęzi gospodarki rolnej na świecie. Jedwabniki hodowane są głównie w Chinach i Indiach, ale kiedyś były popularne również w Polsce. Dziś to niszowa dziedzina, ale nadal warta uwagi.

W latach 70-tych i 80-tych XXw moi Rodzice hodowali w warunkach domowych jedwabniki morwowe, grenę i papierowe materiały do hodowli otrzymywali z Milanówka, a kokony można było dostarczyć do skupu w Bydgoszczy.

Co to są jedwabniki? Jedwabniki morwowe (Bombyx mori L.) to larwy nocnego motyla, hodowane w celu uzyskania jedwabiu. Gąsienica tworzy włókna jedwabne, z których buduje kokon – długość nici to nawet 4 km! Owady żywią się liśćmi morwy, więc hodowla tej rośliny jest niezbędna.

Udomowienie jedwabników Udomowione przez człowieka ponad 5500 lat temu, jedwabniki nie przetrwają bez opieki ludzkiej. Dorosłe motyle mają zbyt małe skrzydła, aby latać, i brakuje im barw maskujących.
Hodowla jedwabników w Polsce Polska nigdy nie była znaczącym producentem jedwabiu. Hodowla jest wymagająca – potrzebne są odpowiednie warunki i duże ilości morwy.
Dlaczego warto? Jedwab jest drogocennym surowcem, a hodowla jedwabników może być dochodowym biznesem. Wymaga jednak sporo pracy i specyficznych warunków. Zachowanie higieny i odpowiednich warunków w pomieszczeniu hodowlanym jest kluczowe.
Ciekawostki
Kolor jedwabiu można modyfikować, dodając związki fluorescencyjne do pokarmu gąsienic.
Samice jedwabników wydzielają feromon bombikol, który może zwabić samca z odległości nawet 10 km.
Gąsienice z jednego grama greny potrzebują aż 30 kg liści morwy do prawidłowego rozwoju.
Jedwabniki hoduje się wiosną w ciągu dwóch miesięcy ich aktywności życiowej, zaraz po tym jak na krzewach morwowych zaczną pojawiać się liście. Okres wylęgania się larw trwa około 8 dni, po tym procesie gąsienice żerują na liściach morwy, a ich masa ciała może wzrosnąć aż 10 000 razy.
Comments