Koncert - „WOKÓŁ UKRZYŻOWANEGO” jest projektem powstałym przez nowoczesne, pełne ekspresji aranżacje utworów z kategorii muzyki sakralnej. Ten obszar muzyki wynika wprost z polskiej tradycji i kultury chrześcijańskiej, a jego forma przy atrakcyjnej koncepcji w realizacji, stanowi interesującą ofertę muzyczną.

„Wokół ukrzyżowanego” powstał z owocnej współpracy Benedykta Odya oraz Daniela Pradella. Jego głównym celem jest skłonienie do refleksji nad czasem wielkiego Postu i zwrócenie szczególnej uwagi na istotne (chronologicznie ukazane) wydarzenia biblijne. Muzyka ma swoistą moc wyrażania więcej niż niosą same słowa, osobliwe aranżacje pieśni pasyjnych pozostając w ogromnym poszanowaniu tradycji, rzucają zupełnie nowe światło na znane pieśni i utwory wielkopostne.
Oryginalna koncepcja całego wydarzenia dopełni wzmocnienie doznań wynikających z architektonicznych właściwości specjalnie oświetlonego wnętrza Bazyliki konkatedralnej w Chełmży.
Skład muzyków realizujących przedsięwzięcie w Chełmży:
Benedykt Odya – dyrygent, instrumentalista, aranżer i kompozytor muzyki elektronicznej. Od 2001 roku wykładowca akademicki na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 2016 profesor uczelni, doktor habilitowany sztuk muzycznych. Absolwent (z wyróżnieniem) Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku (WSP ‘99) oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2000). Na stałe współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis i Eljazz Big Band. Jego praca artystyczna to przede wszystkim współpraca z Akademickim Chórem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Jest uczestnikiem i laureatem wielu krajowych i zagranicznych festiwali i konkursów muzycznych (m.in. Włochy, Hiszpania, Szwecja, Malta, Słowacja, Dania, Niemcy, Austria, Belgia, Serbia). W zakres Jego zainteresowań oraz pracy artystycznej i naukowej w sposób szczególny wpisuje się Chrystus Ukrzyżowany i motywy Golgoty. Jego prace naukowe oraz wieloletnia działalność artystyczna dotyczy przede wszystkim muzyki wielkopostnej i pasyjnej.
Daniel Pradella – pianista, aranżer. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku – Białej na instrumentach perkusyjnych oraz absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa, specjalność fortepian jazzowy oraz wibrafon jazzowy. Od 2021 jest asystentem na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego aranżacje rozbrzmiewają w całej Polsce, ale jednak najczęściej w Bydgoszczy, pisze m. in. dla kwartetów smyczkowych Opera Nova, kwartetu Infinito z którym nagrał płytę w 2018 roku, pisał aranżację na płytę Leszka Lyczmańskiego bydgoskiego wokalisty, która została wydana w 2019 roku. Często można usłyszeć jego aranżacje na warsztatach oraz koncertach muzyki chrześcijańskiej.
Aga Twardowska – wokalistka, autorka teksów i muzyki. Finalistka V edycji „The Voice of Poland”, oraz uczestniczka V edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Dwukrotnie występowała w Opolu, w tym zdobyła drugie miejsce w „Debiutach” ze swoją piosenką „Północ”. Brała udział w wielu koncertach i wydarzeniach telewizyjnych takich jak: „Jaka to melodia”, „Świat się kręci”, „Aplauz Aplauz” itp. Ma za sobą wiele projektów muzycznych, „Betlejem w Polsce” oraz wspiera liczne fundacje charytatywne m.in. „Akademię Przyszłości” czy fundację „Nowy Horyzont” i „Na przekór”. Śpiew towarzyszy jej od 24 lata i to jej największa życiowa pasja.
30-osobowy zespół Wokalny tworzą członkowie artystyczno-naukowej organizacji studenckiej ArtOdyseja.
Sekcja instrumentalna
Sekcja smyczkowa – Dominika Pradella, Natalia Kowalska, Irena Kozak, Natalia Olesińska
Fortepian/instrumenty elektroniczne - Daniel Pradella
Gitara basowa - Kasper Łbik
Waltornia - Janusz Stanecki
Perkusja- Mateusz Krawczyk
Soliści - Aga Twardowska , Maciej Olesiński
Dyrygent - Benedykt Odya, Teresa Ritter
Realizacja dźwięku i oświetlenie zrealizowane zostaną przez profesjonalną firmę z renomą w branży.
W trakcie koncertu, pomiędzy utworami zaplanowane zostały krótkie wystąpienia recytatorskie. Ich celem jest podkreślenie wzniosłości wydarzenia i wzmocnienie wrażeń muzycznych. Recytacje realizowane będą przez przygotowanych reprezentantów Fundacji Kraj Wspaniały.

Wyjątkowy nastrój dopełniać będzie oświetlenie architektoniczne zabytkowego wnętrza Bazyliki.
Comments