top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPiotr Wiśniewski

Ratownicy WOPR na posterunku. Bezpieczeństwo w wodzie i nad wodą.

Aby wakacje były udane, potrzebne jest słońce i woda. Spędzając czas nad wodą, warto dbać o bezpieczeństwo. Strzegą nas ratownicy WOPR



Jednym z Nich jest Marek Popek z toruńskiego WOPR, który obchodzi dziś swoje urodziny.



Marka poznaliśmy podczas naszych reportaży nad Jeziorem Chełmżyńskim, zawsze uśmiechnięty, pomocny i rzeczowy - po prostu fachowiec w swojej dziedzinie i prawdziwy społecznik.



Zapytaliśmy Marka o Jego działania w toruńskim WOPR


Każdego roku walczymy, by wszyscy byli żywi nad wodą, by wszyscy byli zdrowi i zdrowo wrócili do domów po weekendzie - mówi Marek Popek


Najważniejsza w pracy ratownika jest empatia i chęć niesienia pomocy innym. Należy jednak pamiętać, że to zawód bardzo wymagający. 


- Ratownik 8 godzin w skupieniu musi obserwować akwen. Musi odróżniać zabawę dzieci, młodych ludzi od przypadków tonięcia - podkreśla Marek Popek.


Ta praca to przede wszystkim poświęcenie, ratownicy w każdym momencie są gotowi przyjechać na bazę, nieść pomoc, pomagać do skutku, mimo że skończył się ich dyżur. Całe szczęście, że wciąż są młodzi ludzie, którzy chcą pełnić tę funkcję. 


Podczas dyżuru trzeba bacznie przyglądać się korzystającym z wody, umieć odróżnić niewinną zabawę od sytuacji tonięcia. - Jest kilka typowych sygnałów tonięcia - zdradza nasz ratownik.



- Toniemy w ciszy, nie ma krzyku, machania rękami. Nie mamy na to siły. Osoba tonąca będzie "spławikować", czyli jej ciało będzie skierowane prosto w dół, ręce rozłożone szeroko, głowa wychylona do góry, taka osoba walczy o każdy oddech. Będzie się wynurzała i zanurzała. 


Taka sytuacja nie jest łatwa do dostrzeżenia, niewprawne oko może ją przeoczyć. - Zaczynając pracę, warto uczyć się od starszych ratowników, z większym doświadczeniem, słuchać, co mówią. Jest cienka granica między zabawą a tonięciem - wyjaśnia Marek Popek  


33 wyświetlenia0 komentarzy

コメント


Post: Blog2_Post
bottom of page